Soňa Alfieri
ceskaskolamilan@gmail.com
Čas se naplnil - přišel květen a s ním i závěrečná lekce tohoto školního roku v české školičce.
Vyráběli jsme dárky pro maminky, protože den poté byl jejich svátek a protože
maminky jsou prostě nedocenitelné a máme je nesmírně rádi.
A protože lekce to byla úplně poslední, došlo nakonec samozřejmě také na bilancování,
předávání vysvědčení, dárků a loučení.
Ostatně atmosféru posledního dne vám nejlépe přiblíží
video.
Zatímco prvňáčci pilně pracovali, dodržujíc stanovený program, předškolní děti se tentokrát účastnily speciální čarodějnické školičky.
Po speciálním uvítacím rituálu (průlez pavučiny, výběr vlastního čarodějnického jména) jsme si malinko povídali o historii a o filipojakubské noci a také o tom, jaké tradice se v Čechách udržují dodnes. Vysvětlili jsme si některá pro nás nová slovíčka (táborák, vatra, májka, lektvar ...) a poté jsme společně shlédli díl půvabného loutkového seriálu ČT Chaloupka na vršku věnovaný právě tradici pálení čarodějnic.
Pak jsme se také učili kouzlit (grafomotorická a pohybová cvičení) za pomoci nových zaříkávadel a kouzelnických formulek ale nezapomněli jsme přitom ani na dvě úplně nejzákladnější kouzelná slůvka, za jejich pomoci se nám snadno splní, co si přejeme (prosím, děkuji)!
Za pomoci některých logopedických a pohybových cviků jsme společně zvládli i teorii a praxi létání na koštěti a procvičili si rozlišování pravé a levé.
Příprava to byla náročná, ale posilněni kouzelnými (bílkovými) houbičkami a dětskými energetickými bio tyčinkami jsme zbytek této speciální prodloužené spojené hodinky strávili posloucháním dětských písníček (nejdříve sammozřejmě těch o čarodějnicích), poletováním a povídáním.
Starší předškoláky nejdříve čekalo překvapení! Dětem po dlouhých peripetiích, způsobených italskou poštou, přišel balíček ze spřátelené MŠ Srdíčko z Pardubic (pamatujete si na multikulturní projekt, který jsme zahájili na podzim loňského roku?). Děti jej otevřely a uvnitř bylo spoustu nádherných překvapení. Přečetli jsme si společně dopis, který nám děti s paními učitelkami napsaly o městě, ve kterém žijí a o jejich školce. Potom byly děti velice zvědavé na výtvory, které nám naši noví kamarádi poslali na ukázku. Všechny se jim velice líbily! Dohodli jsme se, že každý doma také něco namaluje či vyrobí a na oplátku pardubickým dětem zase pošleme my ty naše. V krabici jsme také našli perníčky, typické pro Pardubice a bonpari. Děti si dobrůtky rozdělily a po lekci si je odnesly domů. Stejně jako si mezi sebe rozdělily omalovánky s motivy Pardubic.
Potom jsme si povídali o počasí (zvlášť o tom aprílověm ;) ) a také o vodě. Naučili
jsme se spoustu nových termínů, které se vážou k tématu. No a samozřejmě nechybělo ani trochu grafomotoriky a malování. Také jsme přemýšleli, zda známe nějakou básničku či
písničku o vodě či nějakém meteorologickém jevu. A pár jsme jich skutečně našli a hned jsme si všichni společně zazpívali.
No a když už jsme mluvili o vodě ... mohl chybět vodník??! Přišel nás pozdravit Pepa, hodný vodník, co má rád vodu, ryby a děti – ty totiž učí plavat. A nakonec nám ještě zbyla malinká chvilka, na jednu krátkou
pohádku o vodníkovi: Jak vodník Česílko zachránil vílu Rusalku.
Téma sobotní hodiny pro mladší děti bylo: perníková chaloupka. Děti se podívali na divadélko a potom jsme se pokusíli si děj pohádky za pomoci obrázků správně složit a převyprávět.
Jednu takovou perníkovou chaloupku jsme si za pomocí papíru, nůžek a lepidla dokonce vyrobili.
I na menší děti zbyla nějaká ta dobrůtka uloupená zlé
čarodějnici. A úplně nakonec jsme si ještě zatancovali spolu s Bobíkem.
Březen, za kamna vlezem? Ani náhodou! A určitě už ne v sobotu, kdy na nás čeká česká školička!
Ta včerejší (sobota 7.3.2015) navíc byla ve znamení hojného smíchu a zábavy.
Se staršími dětmi jsme si pro zahřátí zahráli Když jsi kamarád, tak (tleskej rukama, dupej nohama, plácej kolena, zakývej hlavou atd) a Všechno lítá, co peří má. Potom jsme si povídali o povoláních a řemeslech.
Děti měly nejdříve přiřadit ke kartičce, představující nějaké povolání, obrázky s předměty, které k jeho vykonávání patří a vše správně pojmenovat.
(pokud si to chcete vyzkoušet i doma, obrázky najdete zde:
https://www.dropbox.com/sh/3rqjkuxuhoxs33t/AACWMCwP4Mo_MlHIeOBrXycFa?dl=0)
Pak se samy snažily nějaké povolání řemeslo pantomimicky představit ostatním a hádali jsme, o jaké povolání se jedná. Užili jsme si u toho spoustu legrace! Holky se daly strhnout k námořnickému pádlování po širém moři a kluk si s nimi na oplátku zabaletil na špičkách. ☺
Také jsme si povídali o tom, čím by děti chtěly být, až budou velké. Ne všechny děti mají už úplně jasno, ale v české milánské komunitě už vyrůstá stoprocentně přesvědčený budoucí policista a cukrářka. ☺
Pak jsme se seznámili s významem mezinárodního dne žen a děti si měly vybrat ženu, kterou si pro její práci a charakter váží. Asi nepřekvapí, že si všechny vybraly maminku. Oceňují především, že se o ně stará, že jim vaří samé dobroty, že jim dává lásku.
Proto jsme se společně rozhodli, že maminkám k svátku připravíme překvapení, malý dárek – rozkvetlý keříček.
Velmi veselou lekci si užily i menší děti s maminkami.
Nejdříve jsme si vyprávěli pohádku O veliké řepě. Poté jsme se společně pokusili si ji zahrát! Třída se na chvíli proměnila v maskérnu a za pomoci maminek tu za chvíli byli: dědek, babka, vnučka, pejsek, kočička i malá myška! Samy děti, při čekání na to, až přijde jejich chvíle, pomáhaly vypravěči a napovídaly, koho má ta která postava zavolat. Nakonec se podařilo velikou červenou řepu vytáhnout a všichni udělali „bác!“ ☺
Potom si děti vybarvily všechny postavičky a po rozstříhání se snažily znovu sestavit správnou časovou sekvenci pohádky, což se všem podařilo.
Nakonec jsme za pomoci maminek vyráběli malý dárek k MDŽ. Děti položily svoji ručičku na růžový papír a tužkou obkreslily její tvar. Ten pak maminky vystřihly. Děti si zatím procvičily svojí jemnou motoriku – při výrobě drobných žlutých květů/kuliček akácie (mimosa), která je v Itálii symbolem svátku žen. Vše – ručičku, snítky i kuličky květů – pak s maminkou lepily do krásné kompozice.
V letošním kalendářním roce nás tuto sobotu čeká poslední školička.
V sobotu 15. listopadu jsme se se staršími předškoláky v rámci české školičky také věnovali projektu kulturní spolupráce s mateřskou školou Srdíčko z Pardubic v České republice.
Cílem projektu “Kultura v krabici” je zamyšlení se nad specifiky místa, ve kterém žijeme, jeho kulturou a jeho symboly, zvýšení povědomí dětí o rozdílných komunitách a navázání mezikulturních kontaktů s vrstevníky z jiné
země.
V této části projektu byly děti požádány, aby se zamyslely nad tím, co je typické pro naše město a hledali jsme konkrétní předměty, které toto symbolizují
– tak, aby si děti v České republice mohly udělat představu o tom, kde a jak žijeme.
Poté děti připravily balíček, do kterého jsme kromě dopisu pro české děti, obrázkové publikace o Miláně, dokreslujících obrázků a omalovánek s motivy nejznámějších symbolů milánské metropole, vložili i tradiční italské vánoční pečivo – panettone, dětem na ochutnání.
Balíček jsme odeslali a nyní děti již netrpělivě očekávají odpověď svých nových kamarádů z Pardubic.
(v příloze najdete dopis pro děti z pardubické MŠ Srdíčko)
Soňa Alfieri
učitelka české školičky v Miláně
Na sobotní české školičce jsme se sešli ve velkém počtu i přes dosti značnou nepřízeň počasí.
Kromě obvyklé výuky se prvňáčci pustili do psaní vánočních přáníček pro naše zastupitelství a některé spřátelené české školičky a měli tak možnost si prvně prakticky vyzkoušet nabyté dovednosti.
S předškoláky jsme si vyprávěli pověst o blanických rytířích a také o svatém Václavovi a jeho babičce Ludmile, chronologicky první české svaté.
V části hodiny jsme se také věnovali projektu kulturní spolupráce s mateřskou školou Srdíčko z Pardubic v České republice.
V této části projektu byly děti požádány, aby se zamyslely nad tím, co je typické pro naše město a hledali jsme konkrétní předměty, které toto symbolizují – tak, aby si děti v České republice mohly udělat představu o tom, kde a jak žijeme.
Cílem projektu je zamyšlení se nad specifiky místa, ve kterém žijeme, jeho kulturou a jeho symboly, zvýšení povědomí dětí o rozdílných komunitách a navázání mezikulturních kontaktů s vrstevníky z jiné země.
A protože jsme pro děti z mateřské školy Srdíčko připravili balíček, který jim pošleme, a do něj mimo jiné vložili i tradiční italské vánoční pečivo – panettone, tak jsme také jedno hned na svačinu ochutnali.
Program pro menší děti byl orientován na procvičování částí lidského těla a opakování barev formou her. A protože Esterka byla tentokrát jedinou zástupkyní malých dětí, přibrali jsme do party i její sestřičku Evičku a hráli si a hráli … ;)
Dne 4. října 2014 se uskutečnila 1. lekce. Poprvé jsme se sešli na nové adrese: od letošního školního roku hodiny probíhají v Micronido Paciughino (via Sebasiano de Albertis 14), s jehož majitelkou, Slovenkou Janou Kmečovou, jsme se domluvili na oboustranně prospěšné spolupráci.
Zatímco pro mladší děti byla celá lekce pojata jako seznamovací, se staršími předškoláky jsme se po počátečním prolomení ledů pustili ihned do práce. Ponořili jsme se do magického světa pověstí a bájí, tolik důležitých pro naši národní kulturu, protože kromě dobrodružství je v nich zapsaná paměť a myšlení našich předků.
Vyprávění o Praotci Čechovi, o Krokovi a jeho třech dcerách, především Libuši a jejích věštbách i o Přemyslu oráčovi, velice zaujalo všechny děti. Stejně tak jako i pověst o Bivojovi, jeho odvaze a ohromné síle, a o věrném přátelsví Horymíra a jeho koně Šemíka, se kterými jsme se seznámili hned v následující hodině.
Velký úspěch u dětí měla také nová hra, kterou jsme se naučili: tiše, tiše, medvěd spí! Také jsme vyrobili malý dárek pro maminky a zkrátka nepřišli ani tatínkové.
Druhá lekce malých dětí byla zaměřena na barvy. Učili jsme se je pojmenovávat, hráli si s nimi a také s nimi hodně experimentovali, protože děti si potřebují barvu osahat, zažít a prožít …
I v tuto první listopadovou sobotu jsme se opět sešli na další hodině české školičky.
Zatímco prvňáčci pilně nacvičovali čtení a psaní s panem učitelem Janem Burkhardtem, se staršími předškoláčky jsme pokračovali v objevování našeho češství, našich kořenů a posilování naší národní hrdosti a identity. Vyprávěli jsme si pověst o Bruncvíkovi a o tom, jak se dostal lev do našeho státního znaku. Pak jsme si také povídali o všech šesti státních symbolech České republiky: jak vypadají, jaký je jejich význam a kde se používají.
Na zbytek dopoledne se ale úplně všechny děti spojily a patřil Halloweenu. A i když Halloween není zrovna tradiční český svátek, my ho pojali tak trochu „po česku“ : všichni společně jsme se pustili do zdobení „halloweenských“ perníčků!
Všem moc chutnaly a hlavně: užili jsme si opravdu spoustu zábavy!
O báječné amosféře a umu a kreaivitě našich dětí (všech věkových kategorií) se koneckonců můžete sami přesvědčit ZDE.
4.11.2014, Soňa Alfieri
Milí přátelé, dovolujeme si vás upozornit, že i v letošním školním roce Spolek krajanů a přátel České republiky v Miláně nabízí kurzypro podporu rozvoje řeči a českého jazyka přirozeně bilingvních dětí pocházejících z česko-italských rodin žijících v Miláně a okolí.
NOVINKA!
Kurzy se uskuteční v Micronido Paciughino
na adrese Via Sebastiano de Albertis 14, Milano.
Web: http://www.asilonidoilpaciughino.it/
1. vyučovací hodina se uskuteční 4. října 2014
KURZ PRO MAMINKY A MIMINKA (6 měsíců – 1,5 roku)
KURZ PRO MLADŠÍ PŘEDŠKOLNÍ VĚK (1-3 roky)
KURZ PRO STARŠÍ PŘEDŠKOLÁKY (4-5 let)
KURZ PRO 1. TŘÍDU (5-6 let) novinka!
Lekce všech věkových skupin budou koncipovány tak, aby úměrně věku dítěte rozvíjely (pre)verbální schopnosti dítěte s důrazem na logopedickou prevenci. Zaměříme na rozvoj schopností a dovedností uplatnitelných v obou jazycích: hrubá i jemná motorika (grafomotorika), smyslové vnímání, rozvíjení percepčních schopností řeči a paměti dítěte a výtvarné či rukodělné schopnosti.
Časová dotace: 90 min. 1x za 14 dní, kurzy miminek z důvodu omezené soustředěnosti: 30 min. 1x za měsíc
Informace na:
Projekt s názvem AMOSEK je zaměřen na podporu rozvoje řeči a českého jazyka přirozeně bilingvních dětí pocházejících z česko-italských rodin žijících v Miláně a okolí. Cílem projektu je podpora rozvoje řeči a českého jazyka u dětí z česko-italských nebo českých rodin žijících v Miláně, zvýšení informovanosti českých maminek o možnostech a metodách bilingvální výchovy, rozvoj preverbálních a verbálních schopností dítěte s důrazem na logopedickou prevenci a rozvoj dovedností uplatnitelných v obou jazycích, umožnění častějšího setkávání českých maminek a českých dětí.
Více informací na:
Více info najdete zde: http://www.bilingualbabysigning.blogspot.it/
◦ Kurz logopedické prevence a podpory rozvoje českého jazyka- kurz má za cíl seznamovat děti se správnou artikulací českého jazyka, navozovat správnou výslovnost hlásek a hlásky dále procvičovat, učit děti pomocí dechových cvičení správnému hospodaření s dechem a řečové produkci. Cílem kurzu je rozvoj komunikačních dovedností, fonematické diferenciace, nácvik hlásek a rozvoj slovní zásoby.
◦ Předčtenářská gramotnost- cílem tohoto kroužku je rozvíjení základních čtenářských dovedností a osvojování grafické podoby českého jazyka. Budeme děti seznamovat s klasickými českými pohádkami, díky nimž se seznámí i s českou kulturou a zvyky
◦ Muzikoterapie- nápní kurzů budou rytmické aktivity spojené se zpěvem, poslech zvuků a rozlišení mezi nimi- rozvoj fonematické diferenciace, dechová cvičení, hudební příběhy a taneční aktivity.
◦ Arteterapie- rozvoj výtvarných aktivit je nepostradatelným prvkem ve vývoji dítěte. Cílem je pomocí výtvarných aktivit doprovázených instruktáží v českém jazyce přirozenou cestou podpořit porozumění českému jazyku u starších dětí.
Milé maminky a tatínkové,
jedním z důležitých úkolů nás rodičů je vychovat z našeho dítěte čtenáře. Nejen proto, abychom prostřednictvím knih rozvíjeli řeč a jazyk dítěte, připravili ho na školu osvojením předčtenářských dovedností a rozvojem myšlení, ale hlavně předali dítěti lásku ke knize, literatuře, kultuře tak, jak ji naši rodiče předali nám. Pro nás, kteří žijeme v zahraničí je tento úkol mnohem důležitější a zároveň mnohem náročnější. Často nemáme snadný přístup k českým knihám nebo k českému jazyku. Přesto si ale většina z nás přeje, aby naše dítě znalo Křemílka a Vochomůrku, Pejska a Kočičku a spoustu jiných pohádkových postav, které provázely naše dětství. Vždyť kolik z vás si vzpomene na svou oblíbenou dětskou knížku? Kolikrát vám ji maminka musela před spaním předčítat, než jste opravdu usnuli? Pamatujete si, jaké příjemné chvilky jste prožívali při společném večerním čtení?
Přidejte se k nám a najděte si v tomto předvánočním čase chvilku pro vás, vaše dítě a prožijte příjemné chvilky nad knížkou. Dvacet minut denně, každý večer, přečťeme si společně českou knížku, která vám doma leží na polici nebo pohádkový příběh znamých českých spisovatelů, který budeme publikovat zde pod záložkou pohádkové večery. Každý večer se můžete těšit na novou pohádku. Součástí čtenářského týdne budou i jiné zábavné aktivity a náměty pro příjemně strávený čas s vašimi dětmi a s češtinou.
Aktivity čtenářského týdne:
Společné čtení je součástí programu Ámosek- kurzů pro rozvoj řeči a českého jazyka v Miláně, který je realizován s podporou Honorárního konzulátu České Republiky v Miláně, Spolku krajanů a přátel České Republiky v Miláně a společnosti Czech Events.
Vážení přátelé, milé maminky
jedním z témat, o kterých se v poslední době hodně diskutuje je výuka českého jazyka pro krajanské děti v Milánu, rádi bychom Vám tedy objasnili možnosti krajanského spolku.
Výuka češtiny v zahraničí, vychází z potřeb českých krajanů a může probíhat zhruba na těchto třech úrovních:
1. Neformální setkání – bez jakýchkoliv dotací, finančních darů a oficiální formy, plně hrazené rodiči. Pokud se několik maminek domluví, zaplatí si učitelku, nebo budou děti učit samy, najdou si prostory atd. nepotřebují k realizaci žádný projekt, žádnou organizaci. Jedná se pouze o jejich osobní věc.
2. Oficiálně registrovaný krajanský spolek může podat MZV ČR žádost o finanční dar na určitý , velice přesně rozpracovaný a naplánovaný, kulturně vzdělávací projekt, což náš krajanský spolek pravidelně dělá a z těchto zdrojů organizujeme např. Mikulášskou , vydáváme časopis, připravujem kulturní akce, atd.
Oficiální krajanský spolek musí splnovat podmíky pro registraci v zemi působnosti, což je pro Associazione v Itálii např. Codice fiscale, Atto notarile di costituzione, conto bancario, billanci, comunicazioni fiscali, contabilitá, verbale dellˇassemblea, atd.
Podrobné informace najdete nahttp://www.mzv.cz/jnp/cz/zahranicni_vztahy/krajane/penezni_dary_do_zahranici/poskytovani_peneznich_daru.html . Formulář žádosti najdete v příloze č. 1.
Využití těchto fondů podléhá kontrole MZV, projekty se vypracovávají nejpozději do léta (žádost se musí předat kulturnímu oddělení Ambasády v Římě do do 15.8. 2013) , fondy jsou většinou přiděleny začátkem roku a reálně přijdou v polovině následujícího roku.
U těchto projektů (tak jako ostatně veškeré projekty financované jakýmkoliv státem) se vyžaduje finanční spoluúčast. Jako příklad, trochu zjednodušeně, můžeme uvést akci u ktere celkové náklady na prostory, loterii, výzdobu a organizaci jsou, řekněme, 300 euro, z dotací MZV lze hradit 200 a zbývajících 100 musí dodat krajanský spolek ze svych zdrojů (tj. Příspěvků nebo sponzorských darů). Totéž by platilo i pro kurzy češtiny, které by byly součástí běžně podávaného projektu, ve kterém ovšem neexistuje předpis, jak by tyto kurzy měly konkrétně vypadat. V tomto případě je zde možnost nastavit program zcela podle místní situace a potřeb (např. vámi zvolený čas, počet hodin, program výuky).
3. Projekt Česká škola bez hranic, je něco jiného. Dotace na tyto projekty jsou přidělovány na základě hodnocení předloženého projektu podle přesně stanovených pravidel a tyto projekty musí splnovat přesně stanovená pravidla, která najdete v příloze Vzdělávací program.
Formuláře a časový harmonogram podání žádosti jsou stejné jako u výše zmíněných kulturně-vzdělávacích programů. Žádost o finanční dar na tyto projekty může podat opět pouze oficiálně registrovaný krajanský spolek, což je momentálně v Milánu pouze SKPČR.
----------------------------------------------------------------------
V obou případech platí, že pokud se projekt nedodrží, musí se poskytnutá částka vrátit. Návrh projektu (včetně nezbytné finanční rozvahy, logistického a personálního zabezpeční, program a zaměření výuky, návrh osoby zodpovědní za realizaci projeku, target uchazečů, atd.), může podat výboru Spolku krajanů a přátel ČR v Milánu, který posoudí jeho realizovatelnost z hlediska finančního, logistického a personálního a následně rozhodne o zařazení projektu do žádosti adresované MZV, nebo projekt zamítne.