Milé děti, milí rodiče a vůbec všichni Krajánkovi fanoušci!
Připadl mi čestný úkol napsat úvodník k poslednímu vydání Krajánka v roce 2023 a zároveň tím i k 10. výročí jeho vzniku, které se počítá právě od prosince roku 2013, kdy jsme v tureckém Istanbulu vydaly první, dnes již vpravdě historické, číslo Krajánka.
Vedla nás k tomu láska k naší české vlasti a hlavně k našim dětem, kterým jsme to všechno chtěly v cizí zemi předávat. A tak to všechno začalo. Měsíc co měsíc jsme v redakčním týmu v domácích podmínkách několika istanbulských maminek tvořily nová čísla. Byly jsme si naprosto jisty, že to má smysl, protože časopis se tak mohl dostat mezi co nejvíce dětí.
V té době byl Krajánek pouze lokální záležitostí a snad ani ve snu by nás nenapadlo, kam až se náš nápad ubere. První se k tvorbě obsahu připojilo Španělsko, pak Itálie, Řecko a pomalu přibývaly další země, jejichž vlaječky najdete na titulní straně každého vydání.
Ale to nám nestačilo, a tak vznikl spolek Krajánek ve světě, jehož hlavní náplní je distanční výuka českého jazyka a celý projekt má velký úspěch.
Mám z toho opravdu upřímnou radost a děkuji všem, kteří se na tvorbě časopisu dosud podíleli. Vážím si veškerého úsilí a času celého redakčního týmu, kterým dosud prošlo na 120 úžasných dušiček.
Velké díky! Radka Çelik, zakladatelka Krajánka
ČTĚTE VE ČTENÁŘSKÉ SEKCI WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ
a
Je tu předposlední měsíc roku, jehož zajímavostí je, že začíná stejným dnem jako měsíce únor a březen. Nevěříte? Tak si pozorně prolistujte kalendář a uvidíte, že letos začátek všech tří měsíců připadá na středu. Ale pozor! Zapamatujte si, že jednou za čtyři roky přichází přestupný rok. Pak má únor o jeden den víc a tato zajímavost neplatí.
Co ale platí každý rok je, že listopad je bohatý na spoustu významných dní, svátků a pranostik. Připomínáme si např. svátek Všech svatých, Památku zesnulých neboli Dušičky nebo Mezinárodní den válečných veteránů. Pečená husa se zelím a knedlíky, svatomartinské podkovy, rohlíky a koláče nebo mladé víno pak neodmyslitelně patří k oslavám svatého Martina, který už ne vždy „přijíždí na bílém koni“. Den bez aut, Světový den dětí nebo Světový den pozdravů a mnoho dalších.
Jedním z nejvýznamnějších dnů české historie je pak 17. listopad, který je spojen hned se dvěma významnými událostmi. S uzavřením českých vysokých škol v roce 1939 a s událostmi roku 1989, kdy vzpomínková demonstrace studentů k 50. výročí uzavření vysokých škol nacisty přerostla v protesty proti tehdejšímu komunistickému režimu. Sametová revoluce ukončila komunistickou diktaturu a Čechům se otevřela cesta k demokracii, možnosti volného cestování a komunikaci s celým světem.
První listopadový den „patří“ ovšem veganům a 14. listopad diabetikům. Proto jsme se v tomto Krajánkovi rozhodli věnovat jídlu a stravování obecně.
ČTĚTE VE ČTENÁŘSKÉ SEKCI WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ
a
Na přelomu října a listopadu nastává čas vzpomenout si na naše předky a možná se i přiučit z jejich příběhů. Poslední den v měsíci, 31. říjen, máme dnes spojený se svátkem Halloween, kdy se u domů objevují vydlabané dýně se strašidelnými obličeji, které díky zářící svíčce nepřehlédne žádný koledník. Mnohé domácnosti se zahalují do temné až hrůzostrašné výzdoby. Mnozí, s chutí se tak trochu bát, vyráží v různých maskách a s pomalovanými obličeji do reje zábavného večera. Ale víte, že jeho historie sahá až do doby před naším letopočtem?
Už prastarý kmen Keltů v tento den slavil svátek plný magie, rituálů a posvátných ohňů. Pohanský svátek Samhain byl tehdy hranicí mezi dvěma hlavními ročními obdobími – létem a zimou. Pro Kelty to byl začátek nového roku a vnímali ho také jako dobu, kdy se stírá hranice mezi světem živých a mrtvých. V tento den se podle nich duše zesnulých se vracejí ze zásvětí a živí mohou naopak nahlédnout do království mrtvých. Druidové, keltští duchovní, zároveň věřili, že přítomnost duchů jim právě v tuto dobu umožní vyvěštit budoucnost. Už tenkrát nosili různé masky a převleky. Vyráběli lampy, které svítily zesnulým na cestu a světlo zároveň odhánělo zlé duchy. Tehdy vydlabávali řepy a tuříny, které o mnoho tisíce let později nahradily dýně.
Ať už Halloween slavíte, nebo ne, v říjnovém čísle časopisu Krajánek o strašidelno rozhodně nouze nebude…
ČTĚTE VE ČTENÁŘSKÉ SEKCI WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ
a
S měsícem září si mnoho českých krajanů připomíná Den české státnosti. Je to český státní svátek, který připadá na 28. září. V tento den si připomínáme také svatého Václava, který se stal jednou z nejdůležitějších postav české historie. S odkazem tohoto českého knížete a patrona českého národa se jistě už setkal každý z vás. Jsou po něm pojmenované církevní budovy, náměstí i ulice. Je zobrazen na mnoha obrazech i sochách, a dokonce i na dvacetikoruně.
Následující den, 29. září, je pak dalším významným dnem, o kterém je dobré vědět. Celý svět totiž slaví Den srdce. Svátek je věnovaný jednomu z nejdůležitějších orgánů v našem těle. Srdce je také symbolem lásky a péče. Každé srdce si péči rozhodně zaslouží a zdravým způsobem života mu určitě prospějeme. Proto je dobré mít stále na paměti, že přejídání, nezdravá strava, nedostatek pohybu a spánku, stres a nepohoda nás mohou opravdu ohrožovat více, než si chceme připustit. Zdravý způsob života je na každém z nás.
V krajánkově redakci se také s láskou snažíme každý měsíc namíchat ten nejlepší mix pohody, zábavy a zajímavých informací. Můžete začít listovat a číst!
ČTĚTE VE ČTENÁŘSKÉ SEKCI WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ
a
Ahoj krajánci,
po několika měsících sezení ve školních lavicích se spousta z vás dočká zasloužených prázdnin – času odpočinku, dobrodružství a cestování. Máte už na prázdniny plány? Pojedete navštívit prarodiče a s rodinou na dovolenou? Budete objevovat nová místa v zahraničí nebo v okolí domova? Jistě se shodneme, že ať už se vydáme kamkoliv, je dobré vše naplánovat. Přesto můžeme být zaskočeni různými nesnázemi. Před tím, než na svět přišly chytré telefony, vozili jsme s sebou nejrůznější mapy, slovníky, průvodce a v encyklopediích hledali informace o zajímavých místech.
Dnes je cestování mnohem jednodušší. Stačí si jen stáhnout potřebné aplikace, které nám cestování hodně usnadní a častokrát pomohou nebo dokonce i vytáhnou z nesnází. Nejrůznější aplikace nám mohou šetřit čas i finance. Podělí se s námi o rady jiných cestovatelů, naplánují nám nejrychlejší cestu z bodu A do bodu B a zajistí jízdenky i vstupenky. Poskytují nám veškeré informace o lokalitě a místních zvycích, dávají nám tipy na zajímavá místa i dobré restaurace, hotely nebo nejbližší toalety či místa s wifi zdarma. Dokonce umožňují naše cesty pečlivě zdokumentovat a o své zážitky se podělit s rodinou a kamarády.
Přejeme vám krásné prázdniny se spoustou dobrodružných zážitků a letní speciál časopisu Krajánek vám o aplikacích prozradí více.
ČTĚTE VE ČTENÁŘSKÉ SEKCI WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ
A
Ahoj holky a kluci, naši milí krajánci,
také tak rádi jezdíte na kole? Tento unikátní, všestranný a hlavně ekologicky čistý dopravní prostředek najdeme téměř v každé domácnosti. Jízda na kole je zábavná, ale i zdravá, a to nejen pro naše tělo, ale i pro ovzduší.
Cyklistika je ideální sport pro celou rodinu, a tak o víkendech společně mnozí vyrážejí na cyklovýlety do okolních i vzdálenějších míst. Děti často jezdí na kole s kamarády do školy, na kroužky nebo jen tak odpoledne na hřiště či na projížďku v okolní krajině. Maminky a tatínkové pak do práce i na nákupy. Většina z nás jezdí jen tak pro zábavu, ale někteří se vydávají dokonce na různé závody. Zkrátka šlápnout do pedálů a vydat se cestou necestou kamkoliv si vzpomeneme je prostě prima.
Historie kol je velmi bohatá, síť cyklostezek stále hustější a jízdní kola i jejich příslušenství se neustále zdokonalují. Mimochodem víte, že cyklistika a jízdní kola mají také své svátky? Mezinárodnímu dni cyklistiky patří 1. říjen a 3. červnový den je pak Světovým dnem jízdního kola. Tak neváhejte a parádní jízdou na kole slavte i vy.
Abychom nezapomněli, červnové číslo časopisu Krajánek je také pořádná „jízda“!
ČTĚTE VE ČTENÁŘSKÉ SEKCI WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ
KRAJÁNEK 05/2023 V PROHLÍŽEČI ISSUU:
Na druhou květnovou neděli připadá v České republice a v mnoha zemích světa svátek maminek zvaný Den matek. Ačkoliv se v současné době slaví prakticky po celém světě, vychází z různých tradic, a tak nemá jednotný způsob oslav a na mnoha místech připadá dokonce na odlišné termíny.
Jedno ale oslavy mateřství mají společné – Den matek je poctou a poděkováním všem maminkám za jejich odvahu, laskavost, trpělivost a bezmeznou lásku. Den matek je tak skvělou příležitostí připomenout si sílu mateřského pouta, které vzniká mezi maminkami a jejich ratolestmi, a lásky k rodině. Tak nezapomeňme dát maminkám sladkou pusu, vlastnoručně vyrobit přáníčko nebo nějaký dárek a poděkovat za vše, co pro nás v životě dělají.
Symbolem Dne matek se postupně stal karafiát, ale věřte, že maminkám uděláme radost jakoukoliv květinou. Ať už řezanou nebo v květináči, koupenou či natrhanou na louce.
Rostlinná říše je tak pestrobarevná, voňavá a fascinující, že i my v redakci jsme se nechali inspirovat…
ČTĚTE VE ČTENÁŘSKÉ SEKCI WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ
KRAJÁNEK 05/2023 V PROHLÍŽEČI ISSUU:
Přijměte pozvání k nahlédnutí pod pomyslnou pokličku českých a moravských lidových tradic, zvyků a obyčejů, kterými si naši předci snažili krátit čekání na příchod jarního životadárného slunečního tepla a světla. Některé z pohanských a křesťanských svátků a obyčejů všichni dobře známe, jiné jsou opomíjené či již dávno zapomenuté.
Nejznámějším svátkem, který oslavuje jaro, návrat tepla a slunného počasí, jsou Velikonoce, kdy se všichni těšíme na pár dnů volna a koledu. Pro křesťany je to pak spolu s Vánocemi nejvýznamnější svátek roku. Víte, proč se slaví, a znáte všechny symboly Velikonoc a dalších svátků jara? Že přípravy na Velikonoce začínají už na Popeleční středu i to, proč se jí také říká Škaredá nebo Sazometná? Že po masopustu startuje 40denní půst, který se o nedělích přerušuje? Tušíte názvy šesti postních nedělí a jejich zvyky? Je vám známo, kdy se slaví Květná neděle a jaké tradice se pojí se Zeleným čtvrtkem, Velkým pátkem či Bílou sobotou? Kdy odlétají zvony do Říma? Jistě se shodneme, že dozvědět se více o jarních zvycích a svátcích, je fajn. Dubnový Krajánek je opět plný informací a zábavy.
Tak prima čtení a hezké Velikonoce!
ČTĚTE VE ČTENÁŘSKÉ SEKCI WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ
KRAJÁNEK 04/2023 V PROHLÍŽEČI ISSUU:
Kdo by neznal Kocoura Modroočka, Palečka, Honzíkovu cestu či Děti z Bullerbynu. Ano, všechny tyto pohádkové knihy spojuje jméno české malířky a ilustrátorky Heleny Zmatlíkové. Knížky s jejími ilustracemi vyšly ve více než dvou desítkách jazyků a letos si budeme připomínat 100. výročí jejího narození.
Další oslavenkyní, která by letos oslavila sté narozeniny, je malířka, spisovatelka a autorka knížek pro děti Daisy Mrázková, která ve svých knihách seznamuje čtenáře se světem kolem nás a se základními otázkami života.
Slavit bude také veselý chlapík s červenou puntíkovanou mašlí kolem krku, který se ničeho nezalekne. Příběhy Ferdy Mravence poprvé vyšly v Lidových novinách v roce 1933 a náš kamarád Ferda baví generace malých čtenářů už 90 let.
O celých pět let je pak starší jedna z nejslavnějších postaviček světa. První a nejoblíbenější animovaná postavička z kouzelného světa Walta Disneyho Mickey Mouse neboli myšák Mickey. Ten se na filmovém plátně objevil poprvé 15. května 1928 v krátkém animovaném příběhu s názvem Plane Crazy.
Ošklivé káčátko slavného spisovatele H. Ch. Andersena oslaví dokonce 180 let.
Všechna tato výročí si připomene také 23. ročník nočního pohádkového dobrodružství Noc s Andersenem, který se uskuteční 31. března.
ČTĚTE VE ČTENÁŘSKÉ SEKCI WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ
KRAJÁNEK 03/2023 V PROHLÍŽEČI ISSUU:
https://issuu.com/casopiskrajanek/docs/krajanek-2023-03
Rádi cestujete a poznáváte nová místa? Chodíte rádi do přírody a kocháte se krásami okolní krajiny?
Každé místo, které navštívíme, má své jedinečné a nezapomenutelné kouzlo, máme ho spojené s informacemi, vůněmi, chutěmi, se zážitky či lidmi, které jsme zde potkali. Na některá místa se opakovaně vracíme, jiná nosíme navždy ve svých vzpomínkách. Jistě se shodneme, že i další generace by měly mít možnost pozorovat rozmanitost, barevnost a inspirativnost okolní krajiny.
Jednotlivé obory vnímají krajinu různě, některé jako území, jiné jako funkčně propojený ekosystém nebo životní prostor skládající se z přírodních prvků a lidských výtvorů. Pro ochranu přírody a krajinného rázu pro současné i budoucí generace se jednotlivci sdružují do spolků, agentur, neziskových organizací a dalších institucí. Existuje spousta regulací, směrnic, zákonů a úmluv napříč místními, státními a mezinárodními celky.
Ochrana přírody a krajinného rázu je zkrátka velmi důležitá, což věděl už císař Karel IV., který nutnost chránit lesy a lovnou zvěř zmínil v návrhu zemského zákoníku.
Přejeme vám prima čtení s únorovým číslem časopisu Krajánek a zkuste se zamyslet, co každý z nás může pro ochranu přírody a krajiny udělat.
ČTĚTE VE ČTENÁŘSKÉ SEKCI WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ
KRAJÁNEK 02/2023 V PROHLÍŽEČI ISSUU:
https://issuu.com/casopiskrajanek/docs/krajanek-2023-02
Tak se nám opět rok s rokem sešel a my stojíme na prahu roku nového.
Dovolte nám proto prosím, abychom vám popřáli 365 úžasných dní plných zdraví, radosti, smíchu, pohody a nejlepších zážitků, dobrodružství a poznávání.
Ať je rok 2023 pro nás všechny plný pozitivních, krásných a kladných NEJ. Ať už nám přinese velká, nebo malá NEJ, pamatujme si, že i ty mnohdy zdánlivě malé či nejmenší drobnosti nám mohou vykouzlit ten nejkrásnější den, týden, měsíc, dokonce i rok.
Časopis Krajánek vám bude nadále dělat společnost a každý měsíc na vás bude opět čekat nové číslo plné informací a zábavy. Na jednotlivých číslech již pilně pracujeme a věřte, že se máte na co těšit. Stálí čtenáři už jistě dobře vědí, že pro Krajánka to bude rok doslova zlomový. Novým čtenářům pak prozradíme, že Krajánek je už „velký kluk“, kterého čekají první kulatiny a na svém narozeninovém dortu sfoukne krásných deset svíček. Popřejme tedy společně i Krajánkovi do toho desátého výročí všechno NEJLEPŠÍ a spoustu spokojených čtenářů.
Krásný leden do všech koutů světa a prima čtení!
ČTĚTE VE ČTENÁŘSKÉ SEKCI WWW.KRAJANEKVESVETE.CZ
KRAJÁNEK 01/2023 V PROHLÍŽEČI ISSUU: